Çekyat | İzmir Koltuk Döşemeci

Çekyat

ÇEKYAT

Çekyatlar günlük yaşantımızda en çok kullandığımız bir koltuk türüdür. Çünkü çok amaçlı bir üründür, genelde oturma odasında her gün oturup kalktığımız yatak haline getirip uyuduğumuz ayrıca sandıklı olduğu için içine çeşitli materyaller koyarak kullandığımız bir koltuk tipi olduğu için doğal olarak en çabuk deformasyona uğrayan bir üründür. Yani açıp kapanırken makasları ve buna bağlı makasların bağlandığı kasa kısa sürede yıpranmaktadır. Ve birde yüne çok fazla oturulup kalktığı ve yatmak için kullanılmasından dolayı süngerleri kısa sürede gevşemektedir ve buna bağlı olarak kumaşlarda kısa sürede sarkmalar yani gevşemeler ve kumaşta tüylenmeler olabilir. Peki bu sorunları minimize etmek için neler yapılabilir ve nelere dikkat edilebilir.

1*Çekyat alırken alt kasasının ve kollarının gürgen yada en kötü ihtimalle MDF olmasına dikkat edilmeli.
2*Çekyat süngerlerinin en az 28 veya 32 danste Gri sünger olmasına dikkat edilmeli.
3*Kumaş olarak da kumaşın silinebilir olmasına dokusuna ve gramajına dikkat edilmelidir, yani ucuz kumaşlara tama edilmemelidir.

Son olarak evinizdeki çekyatlarınızı döşetmek istiyorsanız bu ancak iskeletinizin sağlamlığından eminseniz olur, ancak kavak ağacı yada suntadan yapılan bir iskeletse kesinlikle tamir döşetmeyin, yenisini alın.