Koltuk Döşeme işinin en önemli sırrı koltuğun bulunduğu yaşam alanındaki diğer eşyaların birbiri ile olan uyumudur. Bunu sağlayabilmek amacıyla döşemenin yapılacağı mobilyanın olduğu odayı önceden görererk halıların, duvarın ve mobilyaların rengine göre seçim yapılması ön doğru hamle olacaktır.
Anasayfamızda bahssettiğimiz maddeleri incelersek bu uyumu sağlamak için farklı metodlar vardır. Duvar rengi, halı rengi, mobilya rengi, koltuk döşeme rengi gibi ana bileşenlerin renk uyumunun aynı olması durumunda küçük nüanslar ile zıt renkler kombini yapılabilir. Evin geneline beyaz rengi hakim kılarak lambader, koltuk yastıkları kırmızı seçmemiz ve televizyon ünitesinin bulunduğu yerin kırmızı tonlarına yakın duvar döşemesi olması iç uyumu sağlayacaktır. Bazı durumlarda zıt renklerinde uyumu koltuk döşeme işlerinde kullanıldığı görülmektedir. Koltuk döşeme alanında Siyah ve beyaz uyumu yakaladığmız deri bir çalışmamız İzmir’de bir müşterimize sunulmuştur.

60 30 10 Kuralına göre renk seçimi

Bu kurala göre evde dekorasyon yaparken üç ayrı renk seçimi yapıp birinci rekn evin %60’ında, ikinci renk evin %30’unda, üçüncü renk evin %10’un da kullanılmasını ifade eder. Her ne kadar bu uyumda siyah renkten kaçınılsa da evimizde modern görünüş sergileyen siyah renk kullanılması koltuk döşeme işlerinde inanılmaz zevkli tasarımlar ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Ev dekorasyonu ve koltuk döşemede renklerin birbiri ile olan bütünleşmesi hakkında bilgi sahibi olmak için doğayı kullanmak çok mantıklıdır. Örneğin mevsimleri inceleyin. Dağların, göllerin, havanın renk uyumuna bakın. Doğal olan herşeyi bir hayvanın tüylerinde bulunan renkleri inceleyin ve bunlar size güzel fikirler verebilir. Hatta dolabınızda bulunan kıyafetlerinizin kombinlerini bile inceleyebilirsiniz. Hoşunuza giden kombinlerdeki renk uyumu mutlak suretle evinizin veya yaşam alanınızın renklerinide bütünleştirecektir. Gözünüzü kapatarak sadece canlandırın. Eğer zorlanırsanız İletişim kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz. Mutlaka Blogumuzda bu sorunuz yanıt alacaktır.

Koltuk Döşeme’de Renk Uyumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir